·   · 52 публікацій

Суїцидальні спільноти в мережі інтернет

Самогу́бство, суїцид — умисне спричинення власної смерті, часто вчинене з відчаю, причину якого часто відносять до психічних розладів таких як депресія, біполярний розлад, шизофренія, алкоголізм чи наркотична залежність.

В соцмережах діють спільноти, які закликають підлітків вступити в небезпечну гру, результатом якої має стати самогубство. Умовна назва спільнот, які спонукають до суїциду - «Синій кит». Варіантів назв є десятки, це і «кити», і «єдинороги», і «тихі будинки», і «гра». «Гра» передбачає спілкування з адміністратором, який дає завдання, таких завдань може бути від 15 до 50. Перші завдання прості: розказати про себе, позбутися улюбленої речі. Потім йдуть складніші завдання, які передбачають нанесення собі тілесних ушкоджень. Останнє завдання – самогубство.

Одним із простих перших завдань для учасників може бути «запросити у групу 50 друзів» і учасники розсилкою надсилають усім друзям запрошення. Адміністратори групи активно моніторять сторінки нових учасників, орієнтуючись на «втрачених дітей» - дітей, які мають проблеми в сім’ї, з друзями, мають депресивні стани, не можуть себе зреалізувати. Виконуючи завдання адміністраторів, вони відчувають «підтримку», а адміни навіть можуть ставати для них авторитетами.

Департаментом кіберполіції була виявлена одна з таких груп "Синій кит". До неї входили 209 користувачів з України. При цьому слід наголосити, що такі групи щодня блокуються адміністрацією соціальних мереж за зверненнями правоохоронних органів або їх користувачів.


Організатори "груп смерті"

Кіберполіція з’ясовує організаторів цих спільнот. Є вони серед громадян України, є й іноземці, у тому числі на території Російської Федерації. Зазвичай, з дітьми працюють професійні психологи, які умілими діями доводять дітей до грані.

Відповідальність

Проти організаторів даних спільнот порушується провадження за ч.3 ст. 120 Кримінального кодексу Україи «Доведення до самогубства», яка передбачає позбавлення волі від 7 до 10 років.

Кваліфікувати дії батьків як «неналежне виконання батьківських обов’язків» неможливо, поки не відбувся сам факт злочину.

Рекомендації батькам:

Батькам, щоб не допустити потрапляння дітей у такі групи, рекомендується:

– приділяти більшу увагу психологічному стану дитини;

– перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень. У разі їх виявлення – з’ясовувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження різного роду у формі кита;

– перевіряти облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах та групи, до яких входить акаунт. Перевіряти вміст спілкування у приватних чатах;

– звертати увагу на коло спілкування дитини;

– намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями;

– обов’язково контролювати те, які фото- та відеофайли знаходяться в гаджетах дитини;

– встановлювати функцію «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини.

0 0 0 0 0 0

Комунікаційна платформа BIG.UA

Close